Jak plánovat výrobu

Výroba Toyota

Plánování a řízení výroby je „noční můrou“ mnoha firem. Přestože manažeři vyzkoušeli všechno možné, vytvořit skutečně reálný, splnitelný plán výroby se jim nedaří, ani s pomocí celopodnikových informačních systémů (ERP).

Že se nehraje o malé peníze, je zřejmé z následujícího přehledu: vícenáklady za přesčasy a směny navíc, kapacitní kooperace kvůli chybějícím kapacitám, nevytíženost zdrojů, výplata 60% mzdy kvůli chybějící práci. Dále skryté náklady kvůli pozdnímu dodání materiálu, velké rozpracovanosti, „bezpečným“ zásobám. A co je nejhorší, problémy s termínovým plněním a dlouhá průběžná doba, kvůli nimž firma může přijít o zakázky.

Dost velký přepych na to, aby manažerům, zvláště v dnešní době, chyběl čas udělat změnu. Protože řešení existuje!

Před téměř 100 lety se rozběhla výroba, kterou dnes charakterizujeme jako velkosériovou. Výrobní linky chrlily tisíce výrobků a jedinou snahou bylo maximálně je vytížit. Časy se ale změnily, dnes firmy vyrábí malé série nebo dokonce jen kusy. Přesto se manažeři stále snaží maximálně své stroje a lidi vytížit. Problém je v tom, že nabídka převyšuje poptávku, tudíž se nedaří získávat zakázky plynule stejně tak jako se nedaří s ohledem na potřeby rovnoměrně vytěžovat kapacity.

Řešení je pak už jednoduché: stačí změnit „zavedené“ principy a to, čemu manažeři dnes slepě věří. Podívejte se na svou firmu z nadhledu a zajistěte plynulý tok zakázek výrobou. Více se můžete dozvědět zde.

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>